- Voltage: 3 х 400V
- Power: 30.0 kW
- Low noise level
- Wall mounting
- Three levels of power regulation
- With or without circulation pump
- Capillary thermostat with a hysteresis of 1°C provides smooth adjustment and maintenance of temperature coolant and reducing energy efficiency
- Overheating protection
- Protection against pressure drop
- The possibility of connecting a room thermostat or programmer
- Steel tank and pipes with zinc coating
- Stainless steel tubular heating element (THE)
- I class of protection against electric current shock
- IP22 protection
Electric boiler Термія КОП 30.0 (б/н) Е 400V N
11,394.00₴
- Voltage – 3x400V
- Power – 30.0 kW
- Heat settings – 10.0/20.0/30.0 kW
- Single circuit
- Mechanacal management
- Low noise level due to the use of a relay as a switching element
- Capillary thermostat with a hysteresis of 1°C provides smooth adjustment and maintenance of temperature coolant and reducing energy efficiency
- Overheating protection
- Protection against pressure drop
- The possibility of connecting a room thermostat or programmer
- Steel tank and pipes with zinc coating
- Stainless steel tubular heating element (THE)
| Керівництво з експлуатації |
| Weight in the package | 18.0 kg |
|---|---|
| Weight (without packaging) | 17.0 kg |
| Package size (WxHxD) | 740х325х215 |
| Size without packaging | 668х300х180 |
| Number of circuits | Single circuit (heating) |
| Thermal power | 30 kW |
| Number of heaters | 3 |
| Number of power levels | 3 (10.0/20.0/30.0) |
| Installation method | Wall mounted |
| Color | White |
| Heat exchanger material | Zinc-coated steel |
| Management | Mechanical |
| Producing country | Ukraine |
| Country of registration of the brand | Ukraine |
| Warranty | 24 months |
| The degree of protection of the shell | IP22 |
| Class of protection against damage el. current | I class |
| Номінальний робочий тиск | 0,2МПа |
| Об’єм теплоносія | 9л. |
| Type of heating element | ТHE |
| Термін експлуатації | 10 років |
| Supply voltage | 3х400 V |
| Connection | 1 1/4 inches, coupling nut |
| Максимальна робоча температура теплоносія | 85° (±5) |







